facebook
   zmiana czcionki: 
  +  
  domyślna  
  –  


Aktualności


2021 | 01 | 19

Zakończyły się ferie zimowe z Gdańskim Zespołem Schronisk i Sportu Szkolnego.

Codziennie kilkanaście grup uczestników, pomiędzy 8.00 a 16.00 spotykało się na bezpłatnych zajęciach w gdańskich placówkach oświatowych. W tym roku z oferty GZSiSS skorzystało ponad 400 dzieci najmłodszych klas szkół podstawowych, które w różnych dzielnicach Gdańska w 36 grupach realizowały program organizatora. Oprócz tzw. programu obowiązkowego tj. warsztatów, wycieczek i spotkań, pojawiały się także aktywności adresowane bezpośrednio do każdej z grup. Na Suchaninie grupy wychowanków w ofercie półkolonijnej otrzymały szeroko rozumianą akrobatykę. Na Przeróbce sporym powodzeniem cieszyły się spotkania kulinarne, na Stogach swoje pomysły wdrażała w życie grupa artystyczna, a w siedzibie GZSiSS przy AL. Grunwaldzkiej 244 3 grupy sportowe realizowały swoje indywidualne projekty. Warto także wspomnieć o Pracowni Turystyki Gdańskiego Zespołu Schronisk i Sportu Szkolnego, która zatroszczyła się o artystyczne atrakcje dla najmłodszych uczestników półkolonii, połączone z ciekawymi wycieczkami poza tereny Gdańska.

W ramach współpracy przy organizacji ferii zimowych z Gdańskim Zespołem Schronisk i Sportu Szkolnego włączyły się gdańskie placówki oświatowe, a były to: Szkolne Schronisko Młodzieżowe – Wałowa, Szkolne Schronisko Młodzieżowe – Kartuska, na Stogach Szkoła Podstawowa nr 72, na Morenie Szkoła Podstawowa nr 2, na Oruni Szkoła Podstawowa nr 19, na Suchaninie Szkoła Podstawowa nr 43, na Przeróbce Szkoła Podstawowa nr 61, na Wyspie Sobieszewskiej Szkoła Podstawowa nr 88, XXI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Sportowymi, Szkoła Podstawowa nr 35, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 19.

W poszczególnych placówkach na podopiecznych GZSiSS czekały atrakcje, które specjalnie dla nich przygotowali opiekunowie. Kilka z nich przedstawiamy poniżej.

Ciekawe atrakcje dla swojej grupy przygotowała pracownia plastyczna. Kim był Picasso i co go łączy z kolażem? Na te trudne z pozoru pytania swoimi pracami odpowiedzieli uczestnicy zajęć. Po wizycie w szkole garncarstwa okazało, że nie święci garnki lepią i już po niespełna godzinie każdy z uczestników mógł pochwalić się własnoręcznie ulepiona figurką z gliny. Teraz jeszcze wypalenie w piecu i wyroby gotowe!

Zabawy piłką ręczną przyświecały sportowym zajęciom w hali Państwowych Szkół Budownictwa. Rzuty, podania, ćwiczenie techniki indywidualnej, a wszystko to w zabawowej formie dostosowanej do możliwości podopiecznych półkolonii. Nad całością czuwał instruktor GZSiSS.

Podczas gdy jedni zajmowali się wypiekami lub pracą nad własną aktywnością fizyczną, grupa półkolonistów GZSiSS spotykała się codziennie w Szkole Podstawowej nr 72, aby rozwijać swoje twórcze zainteresowania. Najpierw spacer i poszukiwanie tematu w plenerze, a po powrocie już z paletami i sztalugami, przenoszenie rzeczywistości na papier. Niełatwa to sprawa o czym szybko przekonał się każdy z uczestników tych ciekawych zajęć. Warto było jednak poświęcić czas, bo efekty zaskakiwały samych twórców najlepszą nagrodą.

Kolejna grupa połkolonijna ze sportowymi aspiracjami to podopieczni G. Kwiatkowskiego i K. Dzwonkowskiego znanych z zamiłowania do sportów wodnych.
Pod wprawnym okiem prowadzących młodzi kandydaci do kajakarstwa i smoczych łodzi nie próżnowali, chociaż spędzali czas głównie w Szkole Podstawowej nr 88. Oprócz atrakcji obowiązkowych, pojawili się oczywiście nad wodą, "walczyli" na ergometrze, a także usprawnili swoje ciała w grach i zabawach. Podczas wizyty u organizatora, czyli w Gdańskim Zespole Schronisk i Sportu Szkolnego nie mogło obyć się bez pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również warsztatów kulinarnych. Oczywiście pociechy nie wracały z tej wycieczki z pustymi rękami.

W Szkole Podstawej nr 43 w Gdańsku, gdzie podczas zimowych ferii z GZSISS przebywały dwie grupy najmłodszych dziewcząt, głównym motorem napędowym spotkań był ruch. Aktywność fizyczna, sport i zabawa to nieodłączne elementy codziennych półkolonii.


Podczas drugiego turnusu półkolonii pośród 24 grup znalazło się również miejsce dla 2 grup lekkoatletycznych. Oprócz zajęć programowych, dostępnych dla wszystkich półkolonistów, dzieci z tych zespołów codziennie otrzymywały sporą dawkę ruchu w postaci treningu. Każdorazowo podopieczni stawali się uczestnikami zajęć o innej tematyce, ale zawsze cechą wspólną były skoki, biegi, rzuty i zabawa oraz miejsce spotkań Państwowe Szkoły Budownictwa.

Największą atrakcją niespodzianką, można by powiedzieć hitem półkolonii, niespodziewanie stał się padający śnieg. Grupy wychowanków pełnymi garściami (dosłownie) czerpały z tej możliwości. Jazda na sankach, lepienie bałwana, czy walka na kule śnieżne to nieodłączne elementy codziennych zabawach uczestników. Jeśli dodać do tego możliwość ogrzania się przy ognisku i własnoręcznego upieczenia kiełbaski, a także skosztowania pomidorówki, to cóż więcej potrzeba do szczęścia?

Dwa tygodnie półkolonii z Gdańskim Zespołem Schronisk i Sportu Szkolnego minęły bardzo szybko. Najlepszą oceną oferty organizatora były uśmiechnięte twarze podopiecznych.

Do zobaczenia za rok!

 

 

 

    

 

Zobacz również

Wyszukaj

Zobacz galerię

logo GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego

Al. Grunwaldzka 244 , 80-314 Gdańsk
tel. 48 58 520 68 50
biuro@ssm.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP: /GZSISS/SkrytkaESP

Szkolne Schronisko
Młodzieżowe w Gdańsku

Al. Grunwaldzka 244
80-314 Gdańsk
tel. 48 520 68 51
grunwaldzka@ssm.gda.pl

Filia SSM Wałowa

ul. Wałowa 21
80-858 Gdańsk
tel. 48 58 301 23 13
walowa@ssm.gda.pl

Filia SSM

ul. Kartuska 245B
80-125 Gdańsk
tel. 48 58 302 60 44
kartuska@ssm.gda.pl

Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej

ul. Grunwaldzka 244
80-314 Gdańsk
tel. 48 58 520 68 50
biuro@ssm.gda.pl