facebook
   zmiana czcionki: 
  +  
  domyślna  
  –  


Aktualności


2021 | 06 | 23

Sukcesy podopiecznych GZSiSS podczas XXVII ogólnopolskiego finału „Czwartków lekkoatletycznych”

 XXVII Ogólnopolski Finał Czwartków Lekkoatletycznych za nami. Już od ponad 25 lat dzieci w wieku pomiędzy 11 a 13 rokiem życia rywalizują w konkurencjach lekkoatletycznych podczas tego popularnego wśród dzieci współzawodnictwa.

Pomysł „czwartków” zrodził się jeszcze w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy to szukano utalentowanych młodych lekkoatletów. To zadanie jest z powodzeniem realizowane do dziś, o czym najlepiej świadczą sukcesy m.in. Adama Kszczota, Piotra Liska i Igi Baumgart, którzy pierwsze lekkoatletyczne kroki stawiali właśnie na „czwartkowych” arenach. Pierwszy finał odbył się w 1995 roku na Stadionie Dziesięciolecia. Wówczas brały w nim udział dzieci z Warszawy i okolic. Obecnie w całorocznym cyklu rozgrywek bierze udział tysiące zawodników z najodleglejszych miast Polski. Wśród finalistów tegorocznej edycji współzawodnictwa można było zauważyć reprezentacje Warszawy, Szczecina, Olsztyna, Siedlec, Łodzi czy Gdańska, ale także mniejszych miast jak Żary, Złotów, Bojano, Zgierz, Brusy czy Kruszwica. „Czwartki Lekkoatletyczne” są przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych: grupa wiekowa 13 lat, II grupa wiekowa 12 lat, III grupa wiekowa 11 lat i młodsi. Według regulaminu każdy zawodnik może startować podczas jednych zawodów w dwóch konkurencjach: jednej biegowej i jednej technicznej.

Podczas całorocznego cyklu, który rozpoczyna się jesienią, a kończy wielkim finałem ogólnopolskim w czerwcu, zawodnicy startują w różnorodnych konkurencjach lekkoatletycznych. Dla dziewcząt są to biegi na dystansie 60, 300 i 600 metrów, skok w dal, rzut piłeczką palantową, pchnięcie kulą 2kg, skok w wzwyż. Chłopcy rywalizują w biegach na dystansie 60, 300 i 1000 metrów, skoku w dal, rzucie piłeczką palantową, pchnięciu kulą i skoku wzwyż. W gdańskim etapie rywalizacji organizowanym corocznie przez Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego wystartowało w sumie 130 młodych sportowców, którzy reprezentowali 14 gdańskich placówek oświatowych.

Od dekady finały „Czwartków Lekkoatletycznych” rozgrywane są w Łodzi. Również i w tym roku finaliści królowej sportu gościli na stadionie AZS przy ulicy Lumumby. Przez dwa dni, 19 i 20 czerwca, uczniowie szkół podstawowych dzielnie walczyli nie tylko ze swoimi rówieśnikami, ale również z tropikalnymi upałami. Dwudniowe współzawodnictwo z dziećmi z tak wielu aglomeracji miejskich było dla uczestników wielkim wyzwaniem, ale również wspaniałym i niezapomnianym wspomnieniem.

Dzięki Gdańskiemu Zespołowi Schronisk i Sportu Szkolnego, który zorganizował wyjazd do Łodzi, a także wyposażył swoich podopiecznych na czas zawodów, podczas XXVII edycji Ogólnopolskich „Czwartków Lekkoatletycznych" ‍‍nie zabrakło również gdańskiej reprezentacji. Czterdziestu wychowanków GZSiSS pod opieką trenerów, Dariusza Adamczyka, Krzysztofa Skalskiego, Adriana Czwojdy i Krzysztofa Krysteckiego wzięło udział w tej sportowej imprezie.

To już standard, że gdańska reprezentacja młodych lekkoatletów bardzo dobrze prezentuje się podczas Ogólnopolskich Czwartków Lekkoatletycznych. Tym razem wrócili oni z trzema medalami, jeden złoty wywalczony przez Piotra Rauchuta w rzucie piłeczką palantową oraz dwa brązowe, Julii Grabowskiej w biegu na 60m i Filipa Słomskiego w pchnięciu kulą.

Ponadto 8 reprezentantów Gdańska znalazło się w ścisłych finałach swoich konkurencji.


IV miejsce w skoku w dal Emilia Adamczyk 

V miejsce w skoku w dal Natalia Świątkowska

IV miejsce w skoku w dal Mikołaj Mańkowski

IV miejsce w pchnięciu kulą Lena Spriengel

V miejsce w biegu na 60 metrów Wojda Patrycja

VIII miejsce w biegu na 1000 metrów Filip Kręgielski

VII miejsce w biegu na 300 metrów Nataniel Szwedka

VI miejsce w skoku w dal Wiktor Skup.


Wszystkim reprezentantom, jak również ich trenerom i rodzicom składamy podziękowania i życzymy sukcesów podczas kolejnych startów „Czwartków lekkoatletycznych” Zapraszamy na następną edycję zawodów 2021/2022 już we wrześniu. Do zobaczenia! 
 Zobacz również

Wyszukaj

Zobacz galerię

logo GZSiSS
Gdański Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego

Al. Grunwaldzka 244 , 80-314 Gdańsk
tel. 48 58 520 68 50
biuro@ssm.gda.pl
elek. skrzynka podawcza ePUAP: /GZSISS/SkrytkaESP

Szkolne Schronisko
Młodzieżowe w Gdańsku

Al. Grunwaldzka 244
80-314 Gdańsk
tel. 48 520 68 51
grunwaldzka@ssm.gda.pl

Filia SSM Wałowa

ul. Wałowa 21
80-858 Gdańsk
tel. 48 58 301 23 13
walowa@ssm.gda.pl

Filia SSM

ul. Kartuska 245B
80-125 Gdańsk
tel. 48 58 302 60 44
kartuska@ssm.gda.pl

Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej

ul. Grunwaldzka 244
80-314 Gdańsk
tel. 48 58 520 68 50
biuro@ssm.gda.pl