Szkoły przystępujące do współzawodnictwa muszą się zarejestrować przez system rejestracji szkół srs.szs.pl  zgodnie z kalendarzami wojewódzkimi

I. Uczestnictwo

1.  W zawodach biorą udział drużyny dziewcząt i chłopców.

2.  Drużynę stanowią uczniowie  szkoły ponadpodstawowej dziennej, rocznik 2001 i młodsi.

3.  Zespół liczy 2 zawodniczki/ zawodników + 1 rezerwowy.

4. Organizator zawodów odpowiada za udostępnienie piłek meczowych. Na rozgrzewkę drużyny powinny zgłaszać się z

własnymi piłkami.

II. Przepisy gry

1.     Finały wojewódzkie w siatkówce plażowej, w których udział weźmie 6 drużyn, zwycięzców półfinałów

wojewódzkich, rozegrane zostaną systemem „każdy z każdym”.

2.     Boisko o wymiarach 16 x 8 m.

3.     Wysokość siatki:      - dziewczęta    224 cm

- chłopcy:         243 cm

4.     Spotkanie rozgrywa się do dwóch wygranych setów. Sety rozgrywa się do 15 punktów przy przynajmniej dwóch

punktach przewagi jednego z zespołów, trzeci decydujący set do 11 pkt przy przynajmniej dwóch punktach

przewagi  jednego z zespołów.

5.    Zawodnik rezerwowy ma prawo wejść wyłącznie raz na boisko w trakcie meczu – bez prawa zmiany powrotnej.

6.    Kolejność zagrywki musi być zachowana od początku do końca seta ( zgodnie z kolejnością podaną przez

kapitana zespołu po losowaniu).

7.    Każda akcja mająca na celu skierowanie piłki w kierunku przeciwnika, z wyjątkiem zagrywki i bloku, jest

traktowana jako atak

5.      Każda pierwsza pika ( w tym również z zagrywki) nie może być odbita oburącz górą (palcami).

6.      Zespół może wziąć jeden 30 sekundowy czas w każdym secie. O przerwę może prosić tylko kapitan zespołu.

III. Punktacja
        1.   Przyznawane punkty:

za wygrane spotkanie   2-0 drużyna, która zwyciężyła otrzymuje 3 punkty,

za wygrane spotkanie   2-1 drużyna, która zwyciężyła otrzymuje 2 punkty,

za przegrane spotkanie 1-2 drużyna, która przegrała otrzymuje 1 punkt,

za przegrane spotkanie 0-2 drużyna, która przegrała otrzymuje 0 punktów.

2.     O kolejności zespołów decydują kolejno:

a. większa suma zdobytych punktów,

b. jeżeli dwie drużyny uzyskają taką samą liczbę punktów o kolejności miejsc decyduje bezpośrednie

spotkanie pomiędzy zainteresowanymi zespołami,

c. jeżeli trzy lub więcej drużyn uzyska taką samą liczbę punktów należy utworzyć małą tabelę pomiędzy

zainteresowanymi zespołami i o kolejności miejsce decyduje:

- większa suma zdobytych punktów,

-  lepszy (wyższy) stosunek setów wygranych do przegranych,

-  lepszy (wyższy) stosunek małych punktów, zdobytych do straconych,

-  jeśli pomiędzy 2 drużynami nie wyłoniono zwycięzcy to decyduje bezpośrednie spotkanie,

-  jeśli pomiędzy 3 lub więcej drużynami nie wyłoniono zwycięzcy to decydują kolejno sety, małe punkty

z dużej tabeli,

-  jeśli w/w warunki nie pozwoliły na wyłonienie zwycięzcy o kolejności decyduje losowanie pomiędzy