Portal gdansk.pl
Gdańsk
Sport
RowerowyGdańsk
Kąpieliska
Bursztyn
GOKF
UBC
BIP
Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej
Menu
Kontakt
Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej
Al. Grunwaldzka 244
80-314 Gdańsk
tel./fax. (058) 346-03-03
tel. 344-06-38
e-mail: biuro@gokf.gda.pl
PartnerzyKontakt - sekretariat GOKF
tel. (58) 346-03-03
Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej prowadzi rozległe działania mające na celu popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży turystyki i krajoznawstwa, dostrzegając w nich ogromne możliwości oddziaływania wychowawczego.

Do jego statutowych zadań należy, między innymi: integrowanie działalności pozalekcyjnej uczniów zrzeszonych w organizacjach turystycznych, a także współpraca z Radami Pedagogicznymi szkół w zakresie doboru treści, form i metod pracy turystyczno – krajoznawczej. Równie ważnym zadaniem jest organizacja imprez o charakterze turystycznym, a także szeroko pojęta współpraca z organizacjami społecznymi oraz instytucjami zajmującymi się turystyką.

Do realizacji wybranych zamierzeń w dziedzinie turystyki została powołana Pracownia Turystyki. Jednym z zadań Pracowni realizowanych przez poznawanie własnego regionu, kraju i Europy na wycieczkach i zajęciach terenowych jest poszerzanie wiedzy dzieci i młodzieży zdobytej w szkole. Co więcej dzięki tej działalności spełniana jest naturalna potrzeba aktywności fizycznej i rozwijanie umiejętności ruchowych – w ramach gier zespołowych, zabaw symulacyjnych i podczas imprez masowych na świeżym powietrzu.

Podczas zajęć dydaktycznych wychowankowie podejmują inicjatywy turystyczne
i prowadzą własne badania monograficzne dotyczące regionu. Dodatkowo wychowankowie mają możliwość zdobycia uprawnień Młodzieżowego Organizatora Turystyki, które pozwalają na samodzielne organizowanie wyjazdów rodzinnych i klasowych. Młodzi ludzie zgromadzeni w pracowni pod opieką nauczyciela przygotowują trasy turystyczne, które zostają wykorzystane przez ich rówieśników. Dodatkowo uczestnicy zajęć turystycznych realizują także przygotowane przez siebie pomysły dotyczące turystyki.

Podstawowym celem edukacyjnym jest kształtowanie szacunku dla dorobku przeszłych pokoleń wraz z potrzebą ochrony tradycji, a jednocześnie dostrzeganie i aktywny udział w zmieniającej się rzeczywistości - przez poznawanie specyfiki kulturowej, geograficznej, a także ekonomicznej regionu. Ponadto zasadniczą formą pracy w sekcji turystycznej są wycieczki i gry i zabawy rekreacyjne.

Program zajęć turystycznych zakłada edukację w pracowni informatycznej, klasopracowni oraz odejście od systemu klasowo – lekcyjnego, zaś w jego miejscu proponuje: wycieczki, lekcje lub warsztaty muzealne, spotkania ze znanymi ludźmi, wystawy, konkursy, badania i zbieractwo. Młodzież ma również możliwość uczestniczenia w konkursie „Historia i architektura miasta Gdańska” organizowanym przez PTTK.

Nauczanie interdyscyplinarne w połączeniu z metodami aktywizującymi, pozwalają jednocześnie uczyć i wychowywać, korelować operacje intelektualne z działaniami praktycznymi uczniów, ich doznaniami estetycznymi i przeżyciami – umożliwiają osiągnięcie przewidywanych umiejętności.

DO POBRANIA>>>Regulamin Wycieczek Szkolnych ( 107.5 KB )  Wychowankowie GOKF na plaży Stogi
  (2017-05-22 21:17:00)
  Przepiękna pogoda dopisała podczas sobotniej, majowej wycieczki Pracowni Turystyki GOKF. Turyści z SP nr 47 odwiedzili jedną z najładniejszych i najciekawszych plaż w Trójmieście, czyli plażę Stogi.
  więcej
  Zawody Nordic Walking
  (2017-05-22 21:13:00)
  Wyjście 13 maja okazało się bardzo aktywne dla uczestników Pracowni Turystyki GOKF. Dzieci z SP nr 47 wraz z rodzicami wzięły udział w zawodach NORDIC WALKING, rywalizowaliśmy na nowej trasie poprowadzonej wokoło dwóch największych gdańskich zbiorników retencyjnych
  więcej
  „GDAŃSK OTWARTY CZYLI GDAŃSKIE BRAMY”,
  (2017-05-11 23:53:00)
  Dnia 09.05.2017 odbył się VIII finał Konkursu Turystycznego „GDAŃSK OTWARTY CZYLI GDAŃSKIE BRAMY”, którego organizatorem jest Pracownia Turystyki Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej.
  więcej
  Dużą pętlą Opływem Motławy - turystyczna wyprawa GOKF
  (2017-04-06 15:34:00)
  01.04.2017 r. Pracownia Turystyki Gdańskiego Ośrodka Kultury Fizycznej wybrała się na wyjątkową wycieczkę. Grupa uczniów wraz z rodzicami ze Szkoły Podstawowej nr 47 odbyła rejs smoczymi łodziami po Gdańsku.
  więcej
  W kręgielni...
  (2017-04-06 15:25:00)
  Piątkowe popołudnie 10 marca grupa Pracowni Turystyki spędziła w kręgielni. Wszystkim biorącym udział w grze wydawało się, że zasady są bardzo proste. Jednak strącić dziesięć pinów ustawionych w trójkąt ...
  więcej

  Projekty GOKF
   
  © Copyright Urząd Miejski w Gdańsku
  Kancelaria Prezydenta ¤ Referat Multimedialny
  ul. Nowe Ogrody 8/12 ¤ 80-803 Gdańsk